Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
 • Kaski motocyklowe – jakie są ich rodzaje?

  Kaski motocyklowe – jakie są ich rodzaje? –

  Nikt nie ma wątpliwości, że kaski motocyklowe to najważniejszy element wyposażenia motocyklisty. I niezależnie od wybranego typu kasku, nie warto oszczędzać na jakości jego wykonania. Bo o ile ze złamaną nogą czy ręką, a ostatecznie nawet bez jakiejś kończyny możemy żyć, to niestety, bez głowy się tak nie da. Przynajmniej na razie. Jakie zatem mamy rodzaje kasków motocyklowych i w jakim zastosowaniu się sprawdzają?

  Kaski otwarte

  Tego typu kaski motocyklowe należą do grona jednych z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych. Wszystko za sprawą wygody i ergonomii. Kaski otwarte nie mają bowiem zabudowanej szczęki, co pozwala na swobodną rozmowę. Nie musimy także ściągać tego typu kasku, aby czegoś się napić czy coś przekąsić w drodze. Z wiadomego powodu mają również świetną wentylację.

  Są to jednak skorupy przeznaczone przede wszystkim dla motocyklistów, którzy rozkoszują się jazdą, a nie mkną na złamanie karku. Dlatego najczęściej spotykamy je na głowach właścicieli krążowników szos lub skuterów. Przy czym kaski otwarte posiadają z reguły przysłony, które chronią oczy przed strumieniem powietrza czy owadami. Do tych, które nie posiadają przysłon, można dokupić gogle motocyklowe.

  Kaski integralne

  Są to kaski w pełni zabudowane, czyli szczęka jest również osłonięta. Tym, co łączy kaski integralne z otwartymi, jest stosunkowo lekka waga, są one bowiem lżejsze niż kaski szczękowe czy kaski crossowe. Dlatego też są wygodniejsze w noszeniu i mają również świetne wyciszenie. Z tego też powodu wskazane są dla motocyklistów, którzy poruszają się szybkimi maszynami. Jak sama nazwa wskazuje, kaski integralne stanowią jedną całość, dzięki czemu mogą poszczycić się smukłym i aerodynamicznym kształtem oraz dużą odpornością na uszkodzenia.

  Kaski szczękowe

  Sprytna konstrukcja kasków szczękowych pozwala na szybkie i wygodne uniesienie do góry części obudowy zakrywającej szczękę. Jest ona bowiem zintegrowana z osłoną na oczy. Tym samym kaski szczękowe odznaczają się dużą funkcjonalnością. Tego typu skorupy są bardzo często wyposażone w blendy przeciwsłoneczne. A lubiane są przede wszystkim za swój nowoczesny design i oczywiście za wygodę ich użytkowania.

  Kaski modułowe

  Kaski modułowe to typowy złoty środek dla motocyklistów, którzy czasami potrzebują kasku otwartego, a czasami chcą założyć kask z pełną zabudową. Modułowa budowa kasku pozwala bowiem w razie potrzeby zdemontować dolną zabudowę szczęki, co pozwala otrzymać wygodny kask otwarty. Są to naprawdę uniwersalne i funkcjonalne kaski motocyklowe, które świetnie sprawdzają się wtedy, gdy jeździmy na różnych maszynach, a nie chcemy inwestować w dwa różne kaski – wystarczy bowiem jeden kask modułowy i po problemie!

  Kaski crossowe i na quada

  Są to kaski motocyklowe o pełnej zabudowie i wzmocnionej konstrukcji. Skorupy tego typu kasków są solidne i z reguły odznaczają się dość sporymi gabarytami. Bardzo często wyposażone są w specjalny daszek, który chroni oczy przed słońcem, błotem i kamieniami – co w terenie jest naprawdę przydatne.

  Kaski na crossa często nie mają osłony na oczy, funkcję ochronną pełnią w takiej sytuacji gogle, które są o wiele bardziej wytrzymałe niż zwykła osłona w kaskach. Od innych kasków różni je również mocno wysunięta do przodu obudowa szczęki, pozwala to na łatwiejsze oddychanie, co w trudnej terenowej jeździe też jest przydatne.

  30 czerwca 2020, 15:45 przez Charakterek (PW) | Do ulubionych
  Zobacz następny